Výrobci kontaktních čoček

Kontaktní čočky vyrábí a distribuuje do světa velké množství firem. V současné době zaujímají výsadní postavení na poli kontaktních čoček firmy Johnson & Johnson, Baush & Lomb, Ciba Vision, Cooper Vision, MaxVUE a Wilens.

Johnson & Johnson je globální farmaceutická firma, která se věnuje již více než 120 let vývoji, distribuci zdravotnických potřeb a poskytování s tím souvisejících služeb. Kontaktní čočky vyrábí již od roku 1987. Za tu dobu se Johnson & Johnson stihl zařadit mezi jedny z největších výrobců kontaktních čoček na světe. Johnson & Johnson nabízí především dvoutýdenní kontaktní čočky. Mezi nejznámější dvoutýdenní kontaktní čočky od Johnson & Johnson patří typ Acuvue Oasys.

Čelní místo v prodeji kontaktních čoček zaujímá také společnost Baush & Lomb. Firma Baush & Lomb vznikla v roce 1853. Postupem času se z malého rodinného obchodu s optikou v Rochesteru stala prosperující globální firma, která začala dovážet kontaktní čočky do celého světa. Společnost Baush & Lomb proslavily zejména měsíční kontaktní čočky. Za všechny jmenujme třeba měsíční kontaktní čočky SofLens 59 a ve světě velice oblíbené kontaktní čočky PureVision, které jsou vyrobené ze silikon-hydrogelového materiálu. Měsíční kontaktní čočky PureVision dokáží díky tomuto materiálu zásobovat oční rohovku kyslíkem a přispívají tak k velice pohodlnému nošení.

Společnost CIBA Vision byla založena v roce 1980 v USA. I přes svou ne příliš bohatou historii se firma dostala během relativně krátké chvíle do popředí. Mohly za to opět kontaktní čočky. V roce 2009 prodala firma CIBA Vision 1,9 miliardy kontaktních čoček a zařadila se tak po bok takových gigantů jako jsou Johnson & Johnson a Baush & Lomb. Mezi její proslulé produkty patří měsíční kontaktní čočky Air Optix Aqua.

Cooper Vision je americká farmaceutická firma, která byla založena v roce 1979. Je považována za 4. největšího výrobce kontaktních čoček. Zaměřuje se na měsíční silikon-hydrogelové kontaktní čočky s nadprůměrnou propustností kyslíku a s vysokým obsahem vody. Velice vyhledávaným zbožím z dílny Cooper Vision jsou také asférické kontaktní čočky Frequency 55 Aspheric.

MaxVUE patří mezi jedny z nejmladších výrobců. Firma MaxVUE byla založena teprve v roce 2005 v Malajsii. MaxVUE se zaměřuje na kosmetické a barevné kontaktní čočky (ty jsou často označovány jako tzv. crazy kontaktní čočky – typickým zástupcem této kategorie jsou kontaktní čočky ColourVUE Crazy Lens). Barevné kontaktní čočky slouží jako doplněk pro karnevaly, večírky či plesy.

Společnost Wilens vznikla v roce 1991. Stejně tak jako MaxVUE se firma Wilens zaměřuje na kosmetické a barevné kontaktní čočky. U nás si firma vydobyla výsostné postavení díky kontaktním čočkám IRIS. Nelze opomenout ani kontaktní čočky D55 WILENs, které umožňují uživateli nosit barevné kontaktní čočky po celých 16 hodin.

Existuje samozřejmě ještě velké množství dalších firem, které také kontaktní čočky vyrábí. Ale už nezabírají tak významný podíl na trhu a proto se v našem souhrnu již nevyskytují.