Pojmy ze světa kontaktních čoček

Kosmetické a barevné kontaktní čočky (tzv. crazy čočky) – jedná se o módní doplněk, který využívají zejména ženy. Slouží k optické změně barvy oka. Mohu barvu vašich očí buď pouze zvýraznit (pak se jedná o tzv. tónovací kontaktní čočky) nebo úplně změnit (tzv. krycí kontaktní čočky). Barevné kontaktní čočky mohou být uprostřed opatřeny i určitým grafickým motivem – tento efekt vám nabídnou například kontaktní čočky Crazy. Barevné kontaktní čočky se aplikují stejně jako klasické čočky. Barevné čočky mohou být dioptrické (a tedy sloužit i ke korekci zraku) i nedioptrické.

Čtvrtletní kontaktní čočky

Čtvrtletní kontaktní čočky, jenž můžete nosit až po dobu tří měsíců. Před spaním je však musíte z oka vyndat. Potřebujete k nim desinfekční roztok na čištění čoček a pouzdro na jejich uskladnění.

Jednodenní kontaktní čočky

Jsou kontaktní čočky určené k jednorázovému použití. Nepotřebujete k nim roztok na čištění ani pouzdro na uchování čoček přes noc. Jsou ideálním řešením pro ty, kteří se o své čočky nechtějí příliš starat.

Kontaktní čočky dvoutýdenní

Dvoutýdenní kontaktní čočky můžete nosit po dobu čtrnácti dnů. Před spaním však musíte tyto čočky z oka vyndat. I tyto kontaktní čočky vyžadují k ošetření roztok a pouzdro na uchování čoček.

Měkké kontaktní čočky

Měkké kontaktní čočky se nošením rychle opotřebovávají. Je třeba je pravidelně měnit. Mezi měkké kontaktní čočky patří hydrogelové a silikon-hydrogelové kontaktní čočky. Silikon-hydrogelové kontaktní čočky se vyznačují výbornou propustností kyslíku.

Měsíční kontaktní čočky

Kontaktní čočky, které můžete nosit po dobu jednoho měsíce. Potřebujete k nim roztok a pouzdro na uchování čoček. Jedná se o nejpoužívanější kontaktní čočky. Dnes se vyrábí i měsíční kontaktní čočky, které nemusíte na noc vyndávat z oka.

Rohovka

Přední část oka, která slouží k ochraně oka a umožňuj paprskům světla dosáhnout sítnice a následně vyvolat zrakový obraz. Na rohovku se přímo nanáší kontaktní čočky.

Tvrdé kontaktní čočky

Tvrdé čočky jsou většinou určeny pro dlouhodobější nošení. Používají se pro roční kontaktní čočky, které se častou aplikací tak rychle neopotřebují.