Druhy kontaktních čoček

Kontaktní čočky se rozdělují podle několika kritérií. Hlavním z kritérií je použitý materiál. Podle použitého materiálu se čočky dělá na měkké a tvrdé. Mezi měkké patří například silikon-hydrogelové kontaktní čočky, které mají i jednu další velmi pozitivní vlastnost a tou je výborná propustnost kyslíku.

Druhou z vlastností podle které se kontaktní čočky dělí je jejich použití. Čočky mohou lidé používat pro korekci očních vad, pouze jako estetický doplněk, nebo jako ochranou zdravotní pomůcku při léčbě nějaké oční choroby. Nejčastěji se čočky používají právě jako prostředek ke korekci očních vad. Tedy podobně jako brýle.

V poslední době však přicházejí do módy i kontaktní čočky bez dioptrií, které lidé používají pouze za účelem estetickým. Barevné kontaktní čočky je možné dále pak rozdělit na čočky s klasickými barvami, které pouze změní barvu vašich očí, nebo na takzvané crazy čočky (bláznivé čočky), které mají nějaký motiv a změní tak vaše oči k nepoznání.

Kontaktní čočky se pak dále dělí podle délky, respektive frekvence jejich používání. Běžně se prodávají jednodenní kontaktní čočky, které se používají tak, že ji ráno prostě nasadíte a večer sundáte a vyhodíte.

Dále se pak vyrábějí dvoutýdenní kontaktní čočky ktere jak už sám název napovídá slouží jejich majiteli 2 týdny. Stejně tak existují měsíční kontaktní čočky a také čtvrtletní.

Čtvrtletní kontaktní čočky vyjdou co se ceny týká nejlevněji. Co se komfortu pro uživatele týká, podle toho jsou na tom nejlépe čočky určené pouze na jediný den. O všechny ostatní čočky je totiž nutné se starat. Ukládat je na noc do roztoku na čočky a také je čistit.

Vůbec nejlevněji vyjdou v porovnání s dobou použitelnosti kontaktní čočky roční. Co se ročních čoček týká, většinou se jedná o čočky, které jsou něčím speciální. Jde například o crazy čočky, které nejsou určené pro denní nošení.